3. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka je úspěšně za námi

3. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka je úspěšně za námi

(reportáž od Lucky Kolářové doplněná faktografickými údaji z turnaje od Pavla Koriťáka)

V sobotu 18.9.2021 se ve velkém společenském sále budovy IPOS Městského úřadu v Jeseníku konal 3. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka, který byl zároveň 1. turnajem Grand Prix Olomouckého kraje 2021/2022 v rapid šachu mládeže.

Díky skvělé organizaci celého jesenického šachového klubu pod taktovkou předsedy a hlavního organizátora Pavla Koriťáka bylo vše řádně připraveno a turnaj proběhl hladce i v plánovaných časových intencích. Jediným nečekaným bodem tak byla nepřítomnost původně avizovaného hlavního rozhodčího Karla Volka, kterého však zdárně zastoupil jeho letitý „pobočník a pravá ruka pro on-line šachovnice“ Radomír Kolář.

Turnaj zahájil a všech 83 účastníků přivítal také místostarosta města Jeseník – pan Tomáš Vlazlo. Poté šachisté usedli k partiím a za typického podzimního sychravého počasí Jeseníků zahájili svůj zhruba pětihodinový maraton...

A jak to všechno dopadlo?

Skupina A (U10) měla 7 účastníků – hrál tedy „každý s každým“. Zvítězil Radek Šudřich ze Slavie Kroměříž (6 b.), následován Markem Pukowietzem z SK Vyškov (5 b.) a na 3. místě se umístil René Moravec z ŠK Staré Město (4 b.).
Žádné dívky se tentokrát kategorie D10 nezúčastnily, snad je uvítáme v dalších turnajích Grand Prix …

Ve skupině B (U12) soutěžilo 14 šachistů a šachistek. V celkovém pořadí zvítězil Jan Knápek z Agentury 64 Grygov s 5,5 body, který si při stejném počtu bodů zajistil 1. místo díky lepší vzájemné partii s Rostislavem Wagnerem z ŠK Olomouc - 2. místo (5,5 b). 3. místo obsadil Kristian Poljak z ŠK Vinary (5 b.). Mezi dívkami (D12) byla nejlepší Helena Paszková z domácího ŠK Jeseník (4 b.), 2. místo obsadila Eliška Pluháčková – také ŠK Jeseník (4 b.) a 3. místo získala Ema Kapustová z TJ Vlčnov (3,5 b.).

Ve skupině C (U14) bojovalo 14 účastníků. Suverénně zvítězil Dan Zrůbek z Agentury 64 Grygov, který vyhrál všechny partie a získal plný počet bodů (7). 2. místo připadlo Patrikovi Pukowieztovi z SK Vyškov (5 b.), 3 místo obsadil Mykola Haidenko z ŠK Jeseník (4,5 b.). Kategorii D14 vyhrála Lucie Kvapilová z SK Prostějov (4 b.), 2 místo získala Natálie Morongová z ŠK Jeseník (4 b.) a 3 místo obsadila Beáta Burešová – také ŠK Jeseník (3 b.).

Skupina D (U18) hrála ve spojení s OPEN kategorií. Kvalitně obsazeného turnaje s avizovanými finančními prémiemi pro první 3 hráče a nejlepší hráčku-ženu se zúčastnilo 48 šachistů a šachistek. Celkovým vítězem se stal nejvýše nasazený Jakub Půlpán z ŠK DP Praha (6,5 b.), 2. místo získal Patrik Gnida – Šachy Hošťálková (6 b.) a 3. pozici obsadil Krzysztof Banasik z Polska (6 b.). Nejlepším hráčem kategorie U18, dívkou kategorie D18 a zároveň nejlepší ženou turnaje se stala mladá domácí hráčka ŠK Jeseník - Veronika Ondráčková (celkově 9. místo - 4,5 b.). Nejlepším chlapcem do 18 let (H18) se stal Jan Kolář z ŠK Mohelnice (celkově 10. místo, 4,5 b.), 2. místo získal Jan Cimburek z ŠK Řetězárna (celkově 12. místo, 4,5 b.) a 3. místo obsadil Adam Zrůbek z Agentury 64 Grygov (celkově 14. místo, 4 b.).

Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Radomír Kolář, Marek Růžička a Dominika Tschuliková, manželé Kolářovi a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu (Gabriela Morongová, Renata Vaníčková a Edita Koritáková) proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, Penzionu U Petra a za finanční podporu Městu Jeseník a Šachovému svazu Olomouckého kraje.

- konečné pořadí turnaje:   skupina A    skupina B    skupina C    skupina D+OPEN

- fotografie z turnaje naleznete zde

- video z turnaje naleznete zde

- online přenos z turnaje:   skupina A (2 šach.)    skupina B (5)    skupina C(5)   skupina D+OPEN (8)

Všechny vysílané partie skupiny OPEN si můžete přehrát na view.chessbase, kde můžete zapnout také šachový motor (engine), aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení":
skupina A (2 šach.)    skupina B (5)    skupina C(5)   skupina D+OPEN (8)

Ke stažení