4. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka v režii jesenické šachové mládeže

4. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka v režii jesenické šachové mládeže

V sobotu 3.9.2022 se ve velkém společenském sále budovy IPOS Městského úřadu v Jeseníku konal 4. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka, který byl zároveň 1. turnajem Grand Prix Olomouckého kraje 2022/2023 v rapid šachu mládeže.

Na úvod je potřeba zmínit, že toto šachové klání mělo původně proběhnout až 17.9., ale podle rčení „člověk míní, život mění“ jsme nakonec na poslední chvíli ustoupili paralelně pořádané akci pro jesenické seniory. Bylo nám jasné, že přesun termínu bude mít negativní vliv na celkovou účast a navíc jsme museli vyřešit i náhradu za Radomíra Koláře ml., který měl jako hlavní rozhodčí turnaj původně řídit a v novém termínu měl již jinou dlouhodobě naplánovanou akci. V komplikované situaci jsme si museli poradit, a tak dostala příležitost naše mládež, která se již organizačně podílela jak na turnajích okresní úrovně, tak i na nedávno skončeném JESENÍK OPENU 2022 ve složení Martin Valíček (ročník 2004, hlavní rozhodčí a rozhodčí skupiny OPEN), Gabriela Morongová ml. (2005, rozhodčí skupin A+B a C) a Natálie Morongová (2008, správce online přenosu). Vše zpovzdálí pozoroval a občas s něčím pomohl taká ředitel turnaje Pavel Koriťák. Úkol to byl nelehký, bylo potřeba se turnaje ujmout od začátku do konce zejména při prezenci, jako rozhodčí všech skupin, zajistit online přenos z dvaceti šachovnic, správně spočítat konečné pořadí a na závěr všechny kategorie slavnostně vyhlásit. A jak to všechno dopadlo? Naše mladé trio zvládlo vše bez jediné reklamace či následné opravy včetně již zmiňovaného online přenosu. Devítikolový a u skupiny A dokonce jedenáctikolový turnaj (skupiny A+B a C hráli každý s každým) hraný tempem 12 minut + 3 sekundy za každý tah zvládli odřídit za neuvěřitelných 6 hodin včetně slavnostního vyhlášení! Jsem přesvědčen, že je to sen každého klubového funkcionáře a organizátora šachových turnajů vychovat si takovéto schopné a nadšené nástupce.

A jak turnaj, kterého se zúčastnilo celkem 47 šachistů skončil?

Nejprve skupiny v rámci Grand Prix mládeže v rapid šachu ŠSOK:

Ve sloučené skupině A+B (U10+U12), která měla 11 účastníků a hrálo se systémem každý s každým zvítězil Vojtěch Vaníček (9,5 b.), následován Michaelem Fuentes Lípovým (9,5 b.) a na 3. místě se umístil Damián Šarman (6,5 b.) všichni z domácí ŠK Jeseník. Nejlepší z dívek byla celková čtvrtá Běla Sopuchová (6 b.) rovněž z ŠK Jeseník.  V rámci této skupiny byli vyhlášeny tyto kategorie:
U8 - 1. Damián Šarman, 2. Martin Palčo a 3. Richard Bártek (všichni ŠK Jeseník)
U10 - 1. Damián Šarman, 2. Běla Sopuchová (oba ŠK Jeseník), 3. Ondřej Vojčák (TJ Zlaté Hory)
U12 - 1. Vaníček Vojtěch, 2. Michael Fuentes Lípový a 3. Eva Čzedronová (všichni ŠK Jeseník)
D10 - 1. Běla Sopuchová (ŠK Jeseník)
D12 - 1. Eva Čzedronová (ŠK Jeseník)

Ve skupině C (U14), která měla 10 účastníků a hrála se také systémem každý s každým suverénně zvítězil Daniel Ondráček (9 b., ŠK Jeseník) před Lucií Kvapilovou (7 b., SK Prostějov) a Janem Šiskou (7 b., ŠK Olomouc). Mezi děvčaty byla nejlepší Lucie Kvapilová (SK Prostějov), před Helenou Paszkovou a Beátou Burešovou (obě ŠK Jeseník).

Nejlepším hráčem kategorie U18, která bylo součástí skupiny OPEN se stal Dan Zrůbek (5,5 b., Agentura 64Grygov) před svým bratrem Adamem Zrůbkem (5,5 b., Agentura 64 Grygov) a Koljou Haidenkem (4,5 b., ŠK Jeseník).

Ve skupině OPEN, která se hrála jako mezinárodní turnaj švýcarským systémem na 9 kol se zápisem na rapid FIDE ELO zvítězil Krzysztof Banasik (8 b., TJ Zlaté Hory). Na 2. místě se umístil Patrik Gnida (7 b., Šachy Hošťálková). 3. místo vybojoval Maciej Wrobel (6,5 b., TJ Zlaté Hory). Mezi ženami byla nejlepší Veronika Ondráčková (ŠK Jeseník), nejlepším seniorem nad 65 let Miroslav Čecháček (ŠK Jeseník) a skokanem turnaje Dan Zrůbek (Agentura 64 Grygov).

Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Martin Valíček a Gabriela Morongová ml., správce online přenosu Natálie Morongová a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu Gabriela Morongová st. a Edita Koritáková st. proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, speciálně pak Martinu Šarmanovi za přípravu výborného hovězího guláše a za finanční podporu Městu Jeseník a Šachovému svazu Olomouckého kraje.

- konečné pořadí turnaje:   skupina A+B    skupina C    skupina OPEN

- fotografie z turnaje naleznete zde

- video z turnaje od Edity Koriťákové ml. naleznete zde

--- online přenos ---
- skupina A+B a C (10 šach.)  -  lichess   chessbase   livechesscloud
- skupina OPEN+D (10 šach.)  -  lichess   chessbase   livechesscloud

Všechny vysílané partie stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Ke stažení