Naše Áčko urvalo cenný bod v zápase se Sokolem Přemyslovice

Naše Áčko urvalo cenný bod v zápase se Sokolem Přemyslovice

V neděli 24.3.2019 bylo v naší klubovně odehráno 10. kolo krajského přeboru družstev, ve kterém naše Áčko přivítalo Sokol Přemyslovice A. Zápas neměl jasného favorita což potvrdila i elová převaha na jednotlivých šachovnicích v poměru 4:4.

Zápas začal dvěma remízami. Nejprve se na 1.šachovnici dohodli na remíze Svatopluk Hastík (ELO-2009) s Petrem Matouškem (ELO-2114) a poté na 3.šachovnici Pavel Kozák (ELO-1923) se Zdeňkem Hájkem (ELO-1920). První vítězství v partii si připsal na 5.šachovnici náš Zdeněk Střecha (ELO-1760), který po nádherném útoku uštědřil mat Vladimíru Trávníčkovi (ELO-1918). Tuto pozici najdete níže v diagramu. Bílý má při maximální možné obraně černého 8-tahový mat. V partii to skončilo matem již po 5. tahu. Naleznete řešení?

5.šachovnice (Střecha-Trávníček)
bílý na tahu - naleznete mat? (max. 8 tahů)

Za stavu 2:1 přišly další dvě remízy a to v partiích na 4.šachovnici mezi Karlem Volkem (ELO-1868) a Lubomírem Štafou (ELO-1996) a 8.šachovnici mezi Bogdanem Kolodzíejem (ELO-1720) a Leošem Brablecem (ELO-1701). Hostům se podařilo vyrovnat díky vítězství Jiřího Zapletala (ELO-2077) nad Jaroslawem Dabrowskim (ELO-2002) na 2.šachovnici. Za nerozhodného stavu 3:3 zbývaly dohrát poslední dvě partie a to na 6.šachovnici mezi Petrem Vraspírem (ELO-1820) a Ladislavem Pruckem (ELO-1809) a 7.šachovnici mezi Vladimírem Halamou (ELO-1762) a Josefem Šubertem (ELO-1740).  Obě pozice najdete v diagramech níže.

6.šachovnice (Prucek-Vraspír)
černý na tahu - zahrál Jd4 nabízelo se f5

7.šachovnice (Halama-Šubert)
bílý na tahu - stojí na vítězství

Dle diagramů je patrné, že 6.šach. je pro nás minimálně remízová a 7.šach. při trochu přesné hře dokonce vyhraná. Uživatel pod pseudonymem ČTK sledující online přenos v diskuzi ve Fialovém koutku-web ŠSOK dokonce poznamenal: „Jeseník porazí Přemyslovice....“. Jenže letos jinak výborný P.Vraspír partii nakonec prohrál, ale V.Halama přesnou hrou v koncovce donutil J.Šuberta partii vzdát a tak konečná remíza 4:4 byla vzhledem k průběhu zápasu a předvedené hře pro oba týmy spravedlivá.

Naši borci si opět zaslouží velkou pochvalu a bod, který vybojovali může mít cenu zlata, neboť v posledním zápase v derby z Českou Vsí nám stačí k záchraně remíza.

Všechny partie si můžete přehrát v odkaze zde kde můžete zapnout také šachový motor (engine) aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo v odkaze zde kde byl vysílán online přenos.

- všechny výsledky 10. kola naleznete zde nebo zde

- průběžnou tabulku naleznete zde nebo zde

- fotografie ze zápasu naleznete zde

- všechny partie ve formátu PGN si můžete stáhnout níže v sekci "Ke stažení" 

Ke stažení