1. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka je úspěšně za námi!

1. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka je úspěšně za námi!

V sobotu 12.10.2019 byl ve společenském sále budovy IPOS městského úřadu Jeseník odehrán historicky 1. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka, který zorganizoval Šachový klub Jeseník. Tento turnaj rovněž odstartoval Grand Prix mládeže ŠSOK v rapid šachu ročníku 2019/2020 a navázal tak na předchozí dva z let 2017 a 2018, které se hrály také v Jeseníku pod názvem Otevřený krajský přebor mládeže v rapid šachu.

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 15 minut s přídavkem 3 vteřiny na každý tah. Novinkou turnaje byl online přenos prvních 15 šachovnic skupiny OPEN (viz odkaz zde). Hlavním rozhodčím turnaje byl Karel Volek a pomocnými rozhodčími Vladimír Halama, Martin Vaníček a Radomír Kolář, který rovněž zajišťoval online přenos partií včetně jejich projekce na velkoplošnou obrazovku. Letos byl turnaj poprvé, včetně mládežnických kategorií, otevřený pro všechny hráče z domova i ze zahraničí všech věkových skupin. Účast byla rekordní. Turnaje se zúčastnilo rovných 130 hráčů z Ostravy, Karviné, Krnova, Vrbna p/P, Starého Města, Zlína, Hošťálkové, Vyškova, Kroměříže, Lipovce, Skaličky, Horky nad Moravou, Prostějova, Vinar, Grygova, Brankovic, Šternberku, Litovle, Loštic, Mohelnice, Zábřehu, Šumperku, Hrabišína, Zlatých Hor, Polska a domácího Jeseníku. Nejpočetnější zastoupení měl domácí ŠK Jeseník s 33 hráči (29 mládežníků a 4 dospělí). Hrálo se celkem ve čtyřech skupinách. V první skupině kategorie A se utkaly mladé naděje ročníku 2010 a mladší (27 hráčů), ve druhé skupině kategorie B ročníky 2008 a 2009 (25 hráčů), ve třetí skupině kategorie C ročníky 2006 a 2007 (18 hráčů) a ve čtvrté OPEN skupině hrála společně kategorie D dorostenců a dorostenek ročníku 2002 až 2005 s ostatními dospělými hráči (60 hráčů).

V kategorii A zvítězila Květa Bouchalová (Agentura 64 Grygov-6 b.) před Janem Kotisou (SK Vyškov-5,5,b) a Kristianem Poljakem (ŠK Vinary-5 b.). Mezi děvčaty byla nejlepší již zmiňovaná vítězka celé kategorie Květa Bouchalová (Agentura 64 Grygov-6 b.), před Anastázií Vojčákovou (TJ Zlaté Hory-4 b.) a Eliškou Pluháčkovou (ŠK Jeseník-4 b.). Kategorii B ovládl Petr Novotný (SK Prostějov-6 b.) před Matějem Haraštou (ŠK Vinary- 5,5 b.) a Filipem Kopeckým (ŠK 1921 Zábřeh-5 b.). Vítězkou této kategorie mezi děvčaty se stala Beáta Březíková (ŠK Vinary-5 b.). před Lenkou Mikešovou (Agentura 64 Grygov-4 b.) a Karolínou Kolaříkovou (ŠK Jeseník 4.b.). V kategorii C potvrdil roli favorita a zvítězil Jan Cimburek (SK Řetězárna-5,5 b.) před Jakubem Urbanem (SK Prostějov-5,5 b.) a Adamem Zrůbkem (Agentura 64 Grygov-4,5 b.). Mezi děvčaty byla nejlepší Diana Tichá (ŠK Jeseník-3 b.) před Sárou Tschulikovou (ŠK Jeseník-3 b.) a Veronikou Ondráčkovou (ŠK Jeseník-1 b.). V kategorii D, která byla součástí skupiny OPEN, zvítězil Ondřej Vraj (Šachy Hošťálková-5,5 b.) před Martinem Valíčkem (ŠK Jeseník-4 b.) a Janem Kolářem (ŠK Mohelnice-4 b.). Mezi děvčaty zvítězila Gabriela Morongová (ŠK Jeseník-3 b.) před Michalou Gvizdovou (ŠK Jeseník 3 b.) a Dominikou Tschulikovou (ŠK Jeseník-3 b.). Ve skupině OPEN potvrdil skvělou formu z posledních dnů Patrik Gnida z SK Řetězárny Česká Ves, když v posledním kole v přímém souboji o 1. místo porazil Ladislava Vaňka a turnaj vyhrál se ziskem 6 bodů. Na 2. místě se umístil Krzysztof Banasik z Polska se 6 body, který na turnaji reprezentoval TJ Zlaté Hory. 3. místo vybojoval Stanislav Fiřt z ŠK HM Ostrava s 5,5 body. Mezi ženami byla nejlepší Petra Sochorová z ŠK Garde Lipovec s 5 body. Poháry vítězům předala paní Helena Hastíková, manželka Svatopluka Hastíka na jehož počest se turnaj hrál.

Z jesenických šachistů je potřeba pochválit všechny zúčastněné, zejména naše nejmladší naděje. Pro některé z nich to byl první „velký turnaj“ a obstáli se ctí. Dále patří pochvala všem, kteří se umístili na medailových pozicích. V nejtěžším OPEN turnaji stojí za zmínku výkony našich tří borců a sice Bedřicha Táborského, Martina Valíčka a Gabriely Morongové. Bedřich Táborský v silné konkurenci obsadil skvělé 9. místo, když se mu v posledních dvou kolech podařilo porazit Jiřího Zapletala (ELO 1994) a Miroslava Hrbáčka (ELO 2001) a uhrát skvělých 5 bodů což je na 68-letého veterána obdivuhodný výkon. Martinovi Valíčkovi se i přes těžký los podařily uhrát 4 body což stačilo na celkově 22. místo v OPENU a výborné 2 místo v kategorii D, když porazil například Michala Müllera (ElO 1806) a v posledním kole Zdeňku Vránovou (ELO 1964). A nakonec Gabriela Morongová si zaslouží velké uznání za obrovskou vůli a bojovnost, kterou prokázala tím, že se i přes nezdar v prvních čtyřech kolech nevzdala a v neskutečném závěru vybojovala 3 vítězství, která ji katapultovala na 1. místo mezi děvčaty v kategorii D což je při její premiéře v této kategorii obrovský úspěch.

Během turnaje panovalo v Jeseníku krásné slunečné počasí, díky kterému mohli pořadatelé účastníkům turnaje přichystat venku před bufetem posezení se zahradními šachy. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Karel Volek, Radomír Kolář, Vladimír Halama, Martin Vaníček a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu, proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, za finanční podporu Městu Jeseník, ŠSOK a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje, zejména Priessnitzovým léčebným lázním a.s. a Penzionu U Petra.

- konečné pořadí turnaje:  skupina A   skupina B   skupina C   skupina D+OPEN

- pořadí Grand Prix po 1. turnaji naleznete zde

- fotografie z turnaje naleznete zde

- krátké video z turnaje naleznete zde

- online přenos prvních 15 šachovnic skupiny OPEN naleznete zde

Všechny vysílané partie skupiny OPEN si můžete přehrát na view.chessbase:
1.kolo  2.kolo  3.kolo  4.kolo  5.kolo  6.kolo  7.kolo
kde můžete zapnout také šachový motor (engine), aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

- článek o turnaji na webu krajského šachového svazu ŠSOK naleznete zde

Ke stažení