Ve 4. kole Oblastního přeboru jsme v Mohelnici sice prohráli, ale se vztyčenou hlavou

Ve 4. kole Oblastního přeboru jsme v Mohelnici sice prohráli, ale se vztyčenou hlavou

V neděli 1.12.2019 bylo odehráno 4. kolo oblastního přeboru družstev, ve kterém naše Béčko zavítalo do Mohelnice. Jasným favoritem byli domácí, kteří patří v tomto ročníku ObP k jedněm z favoritů na prvenství a postup do KP. Na všech šachovnicích měli elovou převahou a čekala se jasná záležitost. Naším přáním bylo uhrát alespoň čestný bod a neodjet s nulou. Zápas začal dle předpokladů lépe pro hosty, když nejprve na 7. šachovnici porazil Zdeněk Zajíček (ELO-1478) Pavla Šramka (ELO-1267) a poté na 2. šachovnici zvítězil mohelnický talent Jan Kolář (ELO-1782) nad Bedřichem Táborským (ELO-1625). Na 4., 6. a 8. šachovnici dostali příležitost naše naděje Martin Valíček, Mykola Haidenko a Gabriela Morongová a je nutno říci, že bojovali statečně a nechybělo moc aby všichni zabodovali. Nakonec se povedlo urvat půlbod za remízu jenom Martinovi Valíčkovi, ale zkusme se na tyto partie podívat trochu podrobněji. Jako první z našich mládežníků dohrál svou partii na 6. šachovnici Mykola Haidenko (ELO-1305) s Vojtěchem Hanouskem (ELO-1609), když po nevyužité šanci ve 20. tahu, kdy mohl po matovém útoku připravit svého soupeře o dámu nakonec prohrál. Škoda, ale byl to určitě sympatický výkon. Koljovu partii si můžete i se zapnutým motorem přehrát v odkaze zde. Další z našich nadějí Gabriela Morongová (ELO-1234) držela se svým soupeřem Janem Jeřábkem (ELO-1273) na 8. šachovnici dlouho vyrovnanou pozici. Ve 20. tahu dokonce správně zaútočila dámou, ale tah „přetáhla“ o jedno políčko a útok byl soupeřem odražen (jinak by došlo k destrukci královského křídla soupeře). Ve vyrovnaném závěru partie Gabriela trochu polevila v koncentraci a králem „uhla“ do neřešitelné matové pozice, kterou soupeř nemilosrdně ztrestal. Partii by sice slušela víc remíza, ale i když Gabča nakonec prohrála všem dokázala, že na to hrát v B týmu oblast určitě má. Gabčinu partii si můžete i se zapnutým motorem přehrát v odkaze zde. Nejpovedenější partii z našich mládežníků v tomto zápase sehrál na 4. šachovnici Martin Valíček (ELO-1390) s Karlem Volkem (ELO-1872). Zajímavostí tohoto zápasu bylo, že Karel je jedním z Martinových trenérů. Martin se nezalekl velkého jména a k ničemu výraznému svého soupeře nepustil. V koncovce měl dokonce o pěšce více, ale tuto výhodu by jen těžko prosazoval, a tak si nakonec vysloužil od svého trenéra ve 41. tahu nabídku remízy, kterou přijal. Martinovu partii si můžete i se zapnutým motorem přehrát v odkaze zde. Za rozhodnutého stavu 4,5 ku 0,5 pro domácí ŠK Mohelnice jsme měli už defacto splněno, neboť bylo jasné, že neodejdeme ze zápasu s nulou. O to více nás těší, že se další body podařily uhrát Vladimíru Halamovi (ELO-1701), který na 1. šachovnici remizoval s Olegem Urbáškem (ELO-1962), Martinu Šmidovi (ELO-1518), který na 5. šachovnici remizoval s Milanem Hájkem (ELO-1830) a Jaroslavu Halamovi (ELO-1579), který na 3. šachovnici dokonce porazil Julii Jeřábkovou (ELO-1737). ŠK Mohelnice tak zaslouženě zvítězil 5,5 ku 2,5 a potvrdil roli favorita. Výsledek a předvedené výkony i přes porážku našeho družstva předčili veškerá očekávání a všichni naši hráči si tak zaslouží poděkování za vzornou reprezentaci našeho klubu.

- všechny výsledky 4. kola naleznete zde nebo zde

- průběžnou tabulku naleznete zde nebo zde

- fotografie ze zápasu naleznete zde