Naše Béčko se v Losinách málem postaralo o překvapení kola

Naše Béčko se v Losinách málem postaralo o překvapení kola

V neděli 9.2.2020 zavítalo naše Béčko do Nových Losin, kde v Penzionu U rybníka sehrálo v rámci 8. kola Oblastního přeboru zápas s družstvem ŠK Velké Losiny B. Hosté byli jasným favoritem. Na všech deskách měli jasnou Elovou převahu. Naše družstvo nastoupilo s pěti nadějnými mládežníky v sestavě (věkový průměr družstva byl 25 let) s předsevzetím uhrát alespoň bod a neodjet s prázdnou.

Začátek byl z říše snů, když nejprve na 7. šachovnici porazila Míša Gvizdová (ELO-1150) Ladislava Polácha mladšího (ELO-1571). Tuto partii, ve které Míša nekompromisně potrestala každou soupeřovu chybu si můžete přehrát v odkaze zde. Po-té na 6. šachovnici remizoval Robert Liewehr (ELO-1077) s Milanem Fibichem (ELO-1554). Partie je k přehrání zde. Domácím se podařilo srovnat díky vítězství Anny Malé (ELO-1820) nad Lubomírem Matlochou (ELO-1600) na 4. šachovnici. Další dvě partie skončily remízou, a to na 6. šachovnici mezi Martinem Šmidou (ELO-1545) a Františkem Klézlem (ELO-1665) a na 1. šachovnici mezi Vladimírem Halamou (ELO-1726) a Markem Malým (ELO-2110). Zejména Vláďova remíza proti favorizovanému soupeři byla velmi cenná, když na soupeřův útok odpověděl protiútokem čímž protivníka zaskočil a dovedl tak partii do zdařilé remízy. Partie na 6. šachovnici mezi Jaroslavem Halamou (ELO-1593) a Vojtěchem Mikou (ELO-1723) se poměrně dlouho vyvíjela lépe pro našeho borce. V závěru však Jarda v nadějné pozici přehlídl vidličku a po ztrátě figury partii vzdal. Losinské Béčko se tak poprvé dostalo do vedení 3,5 ku 2,5. Naši hráči se však nezlomili. Martin Valíček (ELO-1482) na 3. šachovnici po fantastickém výkonu porazil losinského předsedu Petra Viktorina (ELO-1772) a opět srovnal. Partie je k přehrání zde. Rozhodnutí tak mělo padnout na 8. šachovnici, kde se v nejdelší partii zápasu utkala Gabriela Morongová (ELO-1205) s Ladislavem Poláchem starším (ELO-1461). Gabča hrála bílými pěkné pro ni typické kombinační šachy a měla během partie i několik šancí na získání rozhodující převahy. Zejména po 23. tahu, kdy tahem Vc1 krásně zaútočila s hrozbou rozbití soupeřovi pěšcové struktury po tahu Vxc6. Soupeř hrál Dd7 a vypadalo to velmi nadějně (viz diagram níže).

Bohužel si naše talentovaná hráčka útok rozmyslela, zahrála Vfe1 a partii nakonec po 3,5 hodinách a 89 tazích urputného boje prohrála. Partie je k přehrání zde. I přes prohru 3,5 ku 4,5 si všichni naši hráči zaslouží velkou pochvalu za skvělý výkon, kterým svého soupeře určitě zaskočili.

- všechny výsledky 8. kola naleznete zde

- průběžnou tabulku naleznete zde

- fotografie ze zápasu naleznete zde