První kolo tradičního mezinárodního šachového turnaje Staň se šachovým mistrem v polských Niemyslowicích se kvůli pandemii koronaviru stalo bohužel také posledním

První kolo tradičního mezinárodního šachového turnaje Staň se šachovým mistrem v polských Niemyslowicích se kvůli pandemii koronaviru stalo bohužel také posledním

V sobotu 7.3. se 17-členná výprava našich mladých nadějí vydala do polských Niemyslowic kde se zúčastnila prvního kola tradičního mezinárodního šachového turnaje Staň se šachovým mistrem. Turnaj se těší čím dál větší popularitě a tentokráte se ho zúčastnilo rekordních 117 účastníků z řad dětí, mládeže a jejich doprovodu. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2 x 15 minut.

Ve skupině A (roč. 2013 a ml.) se umístila na výborném 7. místě z 10 zúčastněných Běla Sopuchová (roč.2013) se 2 body a kategorii dívek dokonce vyhrála. Bělička podala na svůj věk velmi dobrý a statečný výkon, který se navíc každou partií zlepšoval což je velkým příslibem do bodoucnosti.

Ve skupině B (roč.2010-2012) se umístil na výborném 18. místě ze 43 zúčastněných Vojtěch Vaníček (2011) se 4 body, když v pravidelném rytmu střídal vítězství s porážkou. I když má Vojta navíc, tak určitě nezklamal a potvrdil svoji výkonnost. Na velmi dobrém 23. místě se umístil Matyáš Vaníček (2012) se 3,5 body, kterému po rozpačitém začátku s patem ve vyhrané pozici vyšly skvěle poslední tři kola. Byl v nich stoprocentní a všem potvrdil, že je jeden z našich největších talentů. Solidní 41. místo osadil Artur Žmolík (2011) s 1,5 bodem. Arťa zatím trochu doplácí na svoji rychlost, ale až se jeho hra zpomalí tak jeho výsledky bezesporu porostou.

Ve skupině C (roč.2007-2009), které se zúčastnilo 35 šachistů se nejvíce dařilo Mykolu Haidenkovi (2008), který se umístil na velmi dobrém 8. místě se 4,5 body. Kolja doplatil na chyby v koncovkách, když byl navíc v časové tísni. Škoda též dobře rozehraného posledního kola, které po chybě až v samém závěru prohrál, medaile byla blízko. Z děvčat se nejvíce dařilo 15. Sáře Tschulikové (2007) se 4 body. Sára hrála výborně a mohla mýt i o bod více, ale z tempa ji vyvedla neoprávněná reklamace její soupeřky ve vyhrané pozici, po které rozhodčí nesprávně rozmístil figury a partii prohrála. Dále se umístil na dobrém 16. místě Daniel Tschulik (2008) se 4 body. Škoda, že Dan trochu vypustil začátek se slabšími hráči, ale v závěru vybojoval 3 vítězství s mnohem silnějšími soupeři což potvrdilo, že má navíc. Z našich hráčů se dále umístili na 21. místě Karolína Kolaříková (2008 - 3 body - standartní dobrý výkon), 22. místě Danel Vaníček (2007 - 3 body - slušný výkon, ale stejně jako u Dana škoda výkyvů, kdy lepšího hráče porazíme a se slabším díky menší koncentraci prohrajeme) a 24. místě Natálie Morongové (2008 - 3 body - dobrý výkon, škoda jen přehlídnutí matu ve vyhrané pozici v předposledním kole).

Ve skupině D (roč.2001-2006), které se zúčastnilo 18 šachistů se tradičně z našich svěřenců nejvíce dařilo Martinu Valíčkovi (2004), který se umístil na krásném 5. místě se 4,5 body. Martin hrál opravdu velmi dobré šachy, když s vítězem remizoval a v poslední partii dokonce sahal po medaili, ale v koncovce v časové tísni nakonec chyboval a prohrál. Z děvčat se tentokráte nejvíce dařilo 8. Gabči Morongové (2005 - 4 b. - 2. mezi děvčaty) a 9. Míše Gvizdové (2003 - 3,5 b. - 3. mezi děvčaty). Obě uhráli velmi dobrý výsledek. Dále se umístil na 10. místě Robert Liewehr (2005) a na 11 místě Martin Horký (2006), když oba po slušných výkonech uhráli 3,5 bodu. 15. místo se 2,5 dody uhrála Domča Tschuliková (2004), která konečně bodovala v rapid turnaji, který není její doménou a proto si zaslouží velkou pochvalu.

Ve skupině E (roč.2000 a starší), které se zúčastnilo 13 šachistů nás na tomto turnaji reprezentoval Patrik Gnida (1995), který suverénním způsobem tuto kategorii vyhrál se ziskem 6,5 bodu.

Výjezd naší výpravy na turnaj v Niemyslowicích by se neuskutečnil bez obětavosti rodičů našich šachových nadějí Gabriely Morongové, Václava Tschulika a manželů Vaníčkových (Martin a Renata + Vilém a Denisa) za což jim patří velký dík.

Kvůli opatřením proti pandemii koronaviru tento populární cyklus turnajů letos končí bohužel hned po prvním kole s tím, že další kola jsou zrušena. 

- konečné pořadí turnaje
skupina A    skupina B    skupina C    skupina D    skupina E

- fotografie z turnaje naleznete zde