Naše mládež v Cholině příjemně překvapila

Naše mládež v Cholině příjemně překvapila

O víkendu 13. a 14.6. se naše mládež v Cholině u Litovle zúčastnila Krajského přeboru družstev starších žáků. Turnaj hrála pětičlenná družstva švýcarským systémem na 5 kol tempem 2 x 60 minut. Letos se přeboru zúčastnilo rekordních 8 družstev z Prostějova, Grygova, Mohelnice, Litovle, Vinar (2) a Jeseníku (2). Náš klub postavil 2 týmy a ještě spřáteleným Mohelnicím půjčil dva hráče Karolínu Kolaříkovou a Vojtěcha Vaníčka na hostování. Kvalitnější Áčko ve složení Martin Valíček, Robert Liewehr, Gabriela Morongová, Sára Tschuliková navíc posílil na 1. šachovnici Honza Cimburek z SK Řetězárny Česká Ves a zkušenosti sbírající Béčko ve složení Dominika Tschuliková, Daniel Tschulik, Daniel Vaníček, Natálie Morongová posílil rovněž na 1. šachovnici Honza Basler z SK Řetězárny Česká Ves. Nutno podotknout, že jsme na tuto akci odjížděli s ambicemi potrápit favority a pokusit se o medaili, ale vzhledem k tomu, že jsme byli na turnaji nováčky tak jsme stáli nohama pevně na zemi. Favoritem bylo prostějovské béčko, ale vcelku vyrovnané soupisky družstev napovídaly, že budou na šachovnicích k vidění zajímavé souboje. Skutečnost však předčila veškerá očekávání, když o přeborníkovi kraje rozhodla poslední dohrávaná partie. Nyní již podrobněji k samotnému průběhu.

Turnaj jsme zahájili těsným vítězstvím 3:2 našeho Áčka s Mohelnicí. Béčko podlehlo A týmu z Vinar 0:5. Ve druhém kole A tým změřil své síly s favorizovaným Prostějovem B, který měl ve svém středu hráče se zkušenostmi z 1. ligy. Ve vyrovnaném souboji nakonec brali oba týmy bod za remízu 2,5:2,5. Béčko po boji polehlo Litovli 2:3. Sobotní program byl zakončen 3. kolem, ve kterém se našemu Áčko podařilo po velkém boji zdolat Vinary B 3:2. B tým porazil Mohelnici 3:2. Po prvním dnu jsme odjížděli domů optimisticky naladěni. A tým byl se sedmi body v průběžném pořadí o skóre druhý za prvním Prostějovem. Nedělní program začal 4. kolem, ve kterém se A tým utkal se silným Grygovem B, který nastoupil rovněž s hráči se zkušenostmi z 1. ligy. Naše naděje v dramatickém zápase zabojovaly, prokázaly týmového ducha a zvítězily 3:2. Béčko prohrálo po slušném výkonu 1,5:3,5 s vinarským B týmem. V posledním 5. kole náš B tým po sympatickém výkonu prohrál s Prostějovem 1:4. Naše Áčko se utkalo v přímém souboji o titul s družstvem ŠK Vinary A. Lepší výchozí pozici měli naši, kterým stačila k turnajovému vítězství zápasová remíza, ale utkání se pro naše mladé borce zpočátku nevyvíjelo vůbec dobře. Po úvodní remíze Honzy Cimburka na 1. šachovnici jsme ztratili dvě partie a za stavu 0,5 ku 2,5 to s námi vzhledem k vyrovnaným pozicím na zbylých dvou šachovnicích vypadalo bledě. Jenže Martin Valíček a Sára Tschuliková neskutečně bojovali. Vědomi si vážnosti situace oba ve svých partiích odvážně zaútočili, čímž své soupeře dokonale zaskočili. Nejprve Martin Valíček po krásné oběti dámy a následném matu snížil na 2. šachovnici na 1,5 ku 2,5 (partii si můžete přehrát zde). Sára Tschuliková na 5. šachovnici byla v tu chvíli pod obrovským tlakem, se kterým se však skvěle vypořádala a po krásném útoku na královském křídle získala rozhodující převahu a donutila soupeře partii vzdát (partii si můžete přehrát zde). Konečná remíza 2,5:2,5 znamenala, že naše Áčko získalo historicky poprvé titul přeborníka kraje a vybojovalo tak postup do 1. ligy mládeže!

Pro náš klub z nevelkého, ale krásného příhraničního města je to obrovský úspěch, za který je potřeba poděkovat nejen všem hráčům, ale také celému realizačnímu týmu, který naše mladé naděje na všechny turnaje obětavě doprovází zejména Gabrieli Morongové, manželům Vaníčkovým (Martinovi a Renatě) a Václavu Tschulikovi. Velké poděkování patří také za skvělou organizaci turnaje šachistům z Litovle v čele s obětavým Martinem Hamplem a jeho mamince a také rozhodčím z Mohelnic Karlu Volkovi a Radku Kolářovi, který zajišťoval online přenos ze všech šachovnic.

- konečné pořadí turnaje naleznete zde

- online přenos z turnaje naleznete zde

- fotografie z turnaje naleznete zde  1.den   2.den

- článek z turnaje od Martina Hampla zde