Rekordní účast naší mládeže na turnaji v Litovli se třemi postupy na MČR

Rekordní účast naší mládeže na turnaji v Litovli se třemi postupy na MČR

V sobotu 9.4. se výprava naší mládeže zúčastnila šachového turnaje O Stříbrnou věž města Litovle. Kromě tradičního OPENU bez rozdílu věku byli hráči rozděleni do dalších tří skupin podle věku A (nar. 2012 a mladší), B (2010 a 2011) a C (2008 a 2009), protože se turnaj hrál současně jako 2. turnaj Grand Prix mládeže do 18 let a krajský přebor chlapců a děvčat v rapid šachu do 10, 12 a 14 let jehož vítězové si zajistili postup na zářijové mistrovství ČR. Kategorie Grand Prix do 18 let neměla svoji skupinu a byla součástí skupiny OPEN. Skupiny A, B a C se hrály se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2 x 20 minut a skupina OPEN na 9 kol tempem 2 x 12 minut + 3 sekundy na tah. Turnaje v tomto malebném městě často přezdívaném také jako Hanácké Benátky se za náš klub zúčastnilo 29 mládežníků a 1 dospělý hráč. Mladé jesenické šachisty doprovázel sedmičlenný realizační tým pod vedením trenéra mládeže Pavla Koriťáka a vedoucí mládeže Gabči Morongové doplněný o rodiče našich nadějí Martina a Renatu Vaníčkovi, Pepu a Jarku Ondráčkovi, Kateřinu Súkupovou a jediným dospělým hráčem Martinem Šarmanem. Jelikož jsme jeli na turnaj poprvé v historii našeho klubu pronajatým prostorným zájezdovým autobusem doplnili naši výpravu nakonec ještě čtyři kamarádi ze sousedního českoveského šachového oddílu. Hrálo se ve velkém a malém společenském sále budovy Záložny na krásném náměstí Přemysla Otakara II. kde zrovna probíhalo otevření turistické sezóny a velikonoční jarmark. Pořadatelé z místního šachového oddílu nám jako nejpočetnější výpravě zařídili zázemí na prostorném balkóně, ze kterého byl krásný výhled na hlavní hrací sál.

Ve skupině A - H+D10 (2012 a mladší), které se zúčastnilo 14 šachistů z našich svěřenců nejvíce zazářila Běla Sopuchová (nar.2013). Bělička obsadila v celkovém pořadí této kategorie 4. místo se ziskem 4 bodů a zvítězila v krajském přeboru (KP) dívek v kategorii D10. Fantastické 5. místo obsadil se stejným ziskem 4 bodů benjamínek naší výpravy teprve šestiletý Damián Šarman (2015). Tři chlapci, kteří se umístili před ním nebyli z našeho kraje, a tak se Damík stal přeborníkem kraje chlapců kategorie H10. Bělička a Damík si zároveň zajistili postup na zářijové mistrovství ČR v rapid šachu ve svých věkových kategoriích. Kromě zlatých medailí v KP jsme v mezi chlapci i děvčaty v této kategorii obsadili i zbylé medailové pozice. 2 místo mezi děvčaty obsadila Lara Škrobánková (2012) a na 3. místě se umístila Noemi Vraspírová (2013). Všechna tři děvčata brala též medaile nebo spíše originální skleněné věže za první tři místa v celkovém pořadí této kategorie mezi děvčaty. Mezi chlapci byl druhý v KP Jakub Wrožyna (2013) a třetí Kryštof Benedikt Pavlíček (2012).

Ve skupině B - H+D12 (2010 a 2011) změřilo své síly 26 mladých šachistů. Z našich se nejvíce dařilo celkově pátému Thomasi Ernestu Janglovi (2010), který uhrál výborných 5 bodů. Z děvčat byla nejlepší Helena Paszková (2010), která obsadila vynikající 7. místo v celkovém pořadí se ziskem 4 bodů a zvítězila v KP dívek v kategorii D12 s postupem na zářijové mistrovství ČR v rapid šachu ve své věkové kategorii. Kromě Helenky jsme brali i další dvě medaile v KP mezi dívkami v této kategorii, když Eliška Pluháčková (2011) skončila druhá a Matylda Švubová (2010) třetí.

Ve skupině C - H+D14 (2008 a 2009) nastoupilo 24 šachistů a z našich byl nejlepší Daniel Tschulik (2008), který získal 5 bodů. Nejlepší z našich dívek byla celkově dvanáctá Beáta Burešová (2009), které těsně o půl bodu unikla bronzová medaile v KP mezi dívkami. Na výborném 3. místě se v celkovém pořadí i v pořadí KP kategorie H14 umístil Jan Basler (2008) ze sousedního českoveského šachového oddílu.

Ve skupině OPEN jejíž součástí byla i kategorie H+D18 (2007 až 2004) si zahrálo celkem 54 šachistů. Z našich svěřenců se nejvíce dařilo Gabriele Morongové (2005), která se umístila na celkovém 27. místě se ziskem 4,5 bodu a obsadila skvělé 1. místo mezi dívkami v kategorii D18. O půl bodu méně získala celkově 31. Veronika Ondráčková, která skončila mezi děvčaty v této kategorii na výborném 2. místě. Veronice se dokonce podařilo v 7. kole porazit předsedu zábřežských šachistů Romana Reichla ve velmi pěkné partii viz odkaz zde. V celkovém pořadí skončil na velmi dobrém 3. místě momentálně nejlepší šachista jesenického regionu Patrik Gnida, který nedávno vyhrál s družstvem ŠK Hošťálková vedeným Pepou Bednaříkem 1. ligu východ s postupem do extraligy dospělých což je pro naše kamarády z Hošťálkové i pro Patrika obrovský úspěch! Za zmínku stojí rovněž celkově 4. místo a 1. místo v kategorii H18 lídra našeho prvoligového mládežnického týmu Honzu Koláře (2005) z Mohelnice a celkově 10. místo a 3. místo v kategorii H18 pro Honzu Cimburka (2006) z českoveského oddílu.

Naše mládež získala v Litovli neuvěřitelných 9 medailí v krajském přeboru a 8 medailí v Grand Prix. Navíc díky Běle Sopuchové, Damiánu Šarmanovi a Heleně Paszkové jsme získali tři postupy na zářijové mistrovství ČR v rapid šachu dětí do 14 let. Kromě medailistů podali i ostatní naši svěřenci velmi dobré výkony i když to byla pro některé z nich první zkušenost s turnajem na krajské úrovni. Všichni si tak zaslouží velké poděkování za skvělou reprezentaci našeho klubu.

Velké poděkování za přípravu a bezproblémový průběh naší výpravy do Litovle patří všem členům našeho realizačního týmu.

Na závěr se patří též poděkovat pořadatelům ze šachového oddílu z Litovle pod vedením Martina Hampla za skvělý turnaj.

- konečné pořadí turnaje:    sk.A (H+D10)    sk.B (H+D12)    sk.C (H+D14)    OPEN+H,D18

- fotografie z turnaje naleznete zde

- online přenos z turnaje:    sk.A (H+D10)    sk.B (H+D12)    sk.C (H+D14)    OPEN+H,D18