1. ligu mládeže opouštíme se vztyčenou hlavou

1. ligu mládeže opouštíme se vztyčenou hlavou

O víkendu 23. až 24.4. naše družstvo mládeže odehrálo v Krnově závěrečné čtyřkolo 1. ligy mládeže. Do závěrečných bojů jsme vstupovali na průběžném 8. místě, které jsme pro jistotu záchrany v soutěži potřebovali udržet nebo se spoléhat, že budeme mezi dvěma nejlepšími družstvy na 9. místě. 1. liga mládeže družstev se hraje na šesti šachovnicích a naším přáním bylo nastoupit v co možná nejsilnější sestavě. Na prvních pěti šachovnicích se nám to podařilo. Na šesté šachovnici jsme chtěli nastoupit s Danem Tschulikem, který prokazoval v poslední době velmi dobrou formu, kterou potvrdil nejlepším umístěním z našich svěřenců ve své kategorii na právě proběhlém krajském přeboru jednotlivců v Litovli. Daniel měl ovšem o tomto víkendu jinou důležitou akci, a tak jsme v nejsilnější sestavě nakonec závěrečné čtyřkolo bohužel neabsolvovali. Za naše družstvo nastoupili: 1. šachovnice - Jan Kolář, 2.š. - Mykola Haidenko, 3.š. - Gabriela Morongová, 4.š. Veronika Ondráčková, 5.š. - Daniel Ondráček a 6.š. - Natálie Morongová a Daniel Vaníček.

První náš soupeř béčko Beskydské šachové školy, které naši skupinu 1. ligy průběžně vedlo bylo jasným favoritem. Naši svěřenci bojovali co jim síly stačily, ale nakonec podlehli 1:5, když čestný bod pro nás získal Honza Kolář, který zvítězil na 1. šachovnici.

Náš sobotní program uzavíral zápas s céčkem Beskydské šachové školy. I když jsme i v tomto zápasu nebyli favority zpočátku se pro nás nevyvíjel vůbec špatně. Naše naděje srdnatě bojovali, ale nakonec podlehli nejtěsnějším rozdílem 2,5:3,5. Své partie vyhráli Jan Kolář, Kolja Haidenko a remízu uhrála Veronika Ondráčková. Velmi smolně pro nás dopadla zejména partie mezi naší Gabrielou Morongovou a Viktorií Buchtovou. Gabča vyšla lépe ze zahájení a skvěla zaútočila na královském křídle. Když už se zdálo, že má svou soupeřku na lopatkách špatně odhadla směr dalšího útoku a v závěru přehlídla mat.

V neděli dopoledne jsme nastoupili proti družstvu ŠK Zlín-Malenovice, které skončilo celkově na 3. místě. Skvělou partii sehrála Gabča Morongová, která na 3. šachovnici v ostré partii plné zvratů porazila favorizovaného Marka Valkoviče. Další bod za vítězství přidal na 6. šachovnici Daniel Vaníček. Bohužel v tomto jediném zápase si vybral slabší chvilku náš lídr a jednička Honza Kolář, který neustál útok svého soupeře na dámském křídle a prohrál. I když jsme během tohoto utkání trochu pokukovali po remíze nakonec jsme prohráli 2:4.

V posledním zápase s TJ Sokolem Ústí nám i soupeři šlo o všechno. Oběma jenom vítězství zaručovalo záchranu v 1. lize. Naši borci dali do zápasu všechno, ale s obrovským tlakem se lépe vyrovnal náš soupeř, který nás po některých zbytečných chybách porazil 4:2. O naše dva body se postarali díky svým vítězstvím Jan Kolář na 1. šachovnici a Gabča Morongová na 3. šachovnici.

Nakonec jsme se tedy umístili s devíti body na sestupovém 10. místě. Naše naděje bojovaly, ale nakonec i s trochou smůly všechny čtyři zápasy prohrály. Bohužel se nám nepodařilo ani na závěrečné čtyřkolo, narozdíl od našich soupeřů, poskládat nejsilnější možnou sestavu. Je to škoda, ale nedá se nic dělat. Je to jenom sport. Určitě se, ale loučíme s 1. ligou se vztyčenou hlavou a spoustou cenných zkušeností. Všem kdo se do zápasů 1. ligy mládeže zapojili, hráčům i realizačnímu týmu, patří velké poděkování.

Výjezd na závěrečné čtyřkolo 1. ligy mládeže družstev do Krnova by se neuskutečnil bez obětavosti rodičů našich svěřenců Gabrieli Morongové, Radka Koláře a Volodi Petrova, kteří nás na zápas dovezli a poskytli nám veškerý servis.

Níže si můžete přehrát partie jednotlivých zápasů, kde si můžete také zapnout šachový motor (engine), abyste zjistili, jak kdo během partie stál:

- ŠK Jeseník - BŠS „B“ - zde

- BŠS „C“ - ŠK Jeseník - zde

- ŠK Zlín-Malenovice - ŠK Jeseník- zde

- ŠK Jeseník - TJ Sokol Ústí - zde

- konečnou tabulku naší skupiny 1. ligy mládeže s přehledem všech zápasů naleznete zde

- fotografie ze zápasů naleznete zde