Grand Prix mládeže 2018/2019 začalo 13.10. v Jeseníku

Grand Prix mládeže 2018/2019 začalo 13.10. v Jeseníku

V sobotu 13. 10. se ve velkém sále budovy IPOS městského úřadu Jeseník odehrál 1. turnaj Otevřeného krajského přeboru mládeže v šachu ročníku 2018/2019, který je součástí sedmikolové Grand Prix (GP) Šachového svazu Olomouckého kraje (ŠSOK) v rapid šachu mládeže, které vyvrcholí 4.5.2019 tradičně v Grygově.

Turnaj zorganizoval Šachový klub Jeseník díky finanční podpoře Města Jeseník a ŠSOK. Do Jeseníku přijelo přes hřeben stejnojmenných hor bojovat 58 mladých šachových nadějí ze všech koutů Olomouckého kraje. Organizátory potěšilo, že přijela i výprava ze Sokola Skalička, která musela ujet téměř 160 km za což jim patří velké poděkování. Kromě Skaličky na turnaj přijely mladé naděje i z dalších klubů - Prostějova, Vinar, Grygova, Loštic, Mohelnice, Litovle, Zábřeha, Zlatých Hor a České Vsi. Nejpočetnější zastoupení, 19 registrovaných šachistů, měl domácí ŠK Jeseník. Turnaj ozdobilo svou účastí také 14 dívek, které nastoupily ve všech čtyřech kategoriích.

Po slavnostním zahájení, ve kterém pronesla ke všem účastníkům velice pěknou a podnětnou zdravici místostarostka města Jeseník paní Zdeňka Blišťanová, odstartoval hlavní rozhodčí Karel Volek z Mohelnice 1. kolo. Přebor se hrál na 7 kol tempem 2 x 20 minut a byla k vidění řada vyrovnaných a kvalitních partií.

V kategorii A (roč. 2009 a ml.), které se zúčastnilo 15 šachistů, zvítězil Petr Novotný z SK Prostějov. Na druhém místě se umístil David Pírek z SK Řetězárny Česká Ves a třetí místo obsadil Dan Zrůbek z Agentury 64 Grygov. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Beáta Březíková z ŠK Vinary před Anastázií Vojčákovou z TJ Zlaté Hory a Lenkou Mikešovou z Agentury 64 Grygov. Z našich hráčů se nejlépe umístil Gabriel Liewehr na 7.místě. Svůj křest na prvním velkém turnaji si odbyli Vojtěch Vaníček (13.místo-2 body) a Mathias Zwiener (15.místo-1 bod.). Oba se v nabité konkurenci neztratili a připsali si své první Grand Prix body.

V kategorii B (roč. 2007-2008) zvítězil mezi 20 šachisty Matěj Harašta z ŠK Vinary. Druhé místo vybojoval Adam Zrůbek z Agentury 64 Grygov a třetí se umístil Mykola Haidenko z ŠK Jeseník. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Diana Tichá před Sárou Tschulikovou, Natálií Morongovou a Karolínou Kolaříkovou všechny čtyři z ŠK Jeseník. Kolja Haidenko potvrdil 3. místem svoji skvělou formu z klubového přeboru. Podařilo se mu porazit vítěze a v závěrečné partii, kterou nakonec prohrál, dokonce sahal po celkovém vítězství ve své kategorii. Naše děvčata rovněž potvrdila své výborné výsledky z klubového přeboru, Diana Tichá navíc porazila celkově čtvrtého Jana Baslera a zaslouženě mezi dívkami zvítězila. Daniel Tschulik některé partie svým soupeřům doslova věnoval a jeho 13. místo se třemi body vůbec neodpovídá jeho výkonosti. Věříme, že Daniel zúročí svůj talent a kvality v dalších kolech GP. Svůj křest na prvním velkém turnaji si odbyl Daniel Vaníček. V silné konkurenci nakonec nebodoval, ale předvedenou hrou rozhodně nezklamal a v dalších kolech GP si určitě polepší.

V kategorii C (roč. 2005-2006), které se zúčastnilo 13 šachistů, zvítězila Taťána Nesporá z ŠK 1921 Zábřeh. Na druhém místě se umístil Jan Kolář z ŠK Mohelnice a třetí místo obsadil Robert Liewehr z ŠK Jeseník. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Taťána Nesporá z ŠK 1921 Zábřeh před Gabrielou Morongovou z ŠK Jeseník a Lenkou Poljakovou z SK Řetězárny Česká Ves. Robert Liewehr 3. místem potvrdil své kvality. Gabriela Morongová navázala na dobrou formu z klubového přeboru. Celkově byla pátá a mezi děvčaty dokonce druhá. Na solidním 9. místě se umístil se třemi body Martin Horký. Trochu za očekáváním skončil zkušený Kryštof Liewehr, který s jedním bodem skončil až na 13. místě. Věříme však, že Kryštof ve zbylých šesti kolech Grand Prix své pořadí výrazně vylepší, rozhodně na to má.

V kategorii D (roč. 2001-2004) zvítězil mezi 10 šachisty Radomír Kolář z ŠK Mohelnice. Druhé místo vybojoval Tomáš Mohapl z SK Prostějov a třetí se umístil Martin Valíček z ŠK Jeseník. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Michala Gvizdová před Dominikou Tschulikovou a Kristinou Němečkovou všechny tři z ŠK Jeseník. Martin Valíček 3. místem v nejsilnější kategorii ukázal, že šachově dorůstá v kvalitného šachistu a již brzo posílí náš B-tým dospělých v oblastním přeboru družstev. Karel Dočkal vybojoval se čtyřmi body slušné 7. místo, když se mu podařilo porazit např. Martina Londina. Míša Gvizdová s Dominika Tschuliková hrály také výborně a po zásluze brali 1. a 2. místo mezi děvčaty. Kristina Němečková při své premiéře na velkém turnaji sice nebodovala, ale měla několik skvěle rozehraných partií, které ztratila až v koncovce. Přesto to pro Kristi stačilo na 3. místo mezi děvčaty. Vzhledem k tomu, že se šachům věnuje teprva dva měsíce byl její výkon obrovským příslibem do budoucna.

Cenu fair-play udělili rozhodčí turnaje Danielu Tschulikovi z ŠK Jeseník za za příkladné chování, čistou a poctivou hru a dodržování zásad fair play.

Celkově naše naděje posbíraly 11 z 25 pohárů což můžeme hodnotit jako úspěch našeho mládežnického týmu.

Během turnaje panovalo v Jeseníku krásné slunečné počasí, díky kterému mohli pořadatelé účastníkům turnaje přichystat venku před bufetem posezení se zahradními šachy. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Karel Volek, Martin Šmida, Lubomír Matlocha, Vladimír Halama a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu, proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, za finanční podporu Městu Jeseník, ŠSOK a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje, zejména Priessnitzovým léčebným lázním a.s. a Křesťanskému knihkupectví Domeček.

- konečné pořadí turnaje:   skupina A   skupina B   skupina C   skupina D

- pořadí Grand Prix po 1. turnaji naleznete zde

- fotografie z turnaje naleznete zde

- článek o turnaji na webu krajského šachového svazu ŠSOK naleznete zde