Grand Prix mládeže 2018/2019 pokračovalo 17.11. v Hrabišíně

Grand Prix mládeže 2018/2019 pokračovalo 17.11. v Hrabišíně

V sobotu 17.11. se v základní škole v Hrabišíně odehrál 2. turnaj Otevřeného krajského přeboru mládeže v šachu ročníku 2018/2019, který je součástí sedmikolové Grand Prix (GP) Šachového svazu Olomouckého kraje (ŠSOK) v rapid šachu mládeže, které vyvrcholí 4.5.2019 tradičně v Grygově.

Do Hrabišína přijelo bojovat 89 mladých šachových nadějí ze všech koutů Olomouckého kraje - Hrabišína, Nového Malína, Horky nad Moravou, Prostějova, Vinar, Olomouce, Grygova, Loštic, Mohelnice, Litovle, Zábřeha, Jeseníku, Zlatých Hor a České Vsi. Nejpočetnější zastoupení, 16 registrovaných šachistů, měl domácí ŠK ZŠ Hrabišín a naše výprava ŠK Jeseník. Turnaj ozdobilo svou účastí také 17 dívek, které nastoupily ve všech čtyřech kategoriích.

Přebor se hrál na 7 kol tempem 2 x 20 minut a byla k vidění řada vyrovnaných a kvalitních partií.

V kategorii A (roč. 2009 a ml.), které se zúčastnilo 29 šachistů, zvítězil Petr Novotný z SK Prostějov. Na druhém místě se umístil Kristian Poljak z ŠK Vinary a třetí místo obsadila Lenka Mikešová z Agentury 64 Grygov, která navíc zvítězila také mezi děvčaty před Beátou Březíkovou z ŠK Vinary a Anastázií Vojčákovou z TJ Zlaté Hory. Z našich hráčů se nejlépe umístil Gabriel Liewehr na 12. místě se 4 body. Filip Hajný a Vojtěch Vaníček skončili na 15. a 16. místě se 3,5 body. Vojta zaznamenal největší zlepšení posunem o 1,5 bodu oproti minulé GP.

V kategorii B (roč. 2007-2008) zvítězil mezi 29 šachisty Adam Zrůbek z Agentury 64 Grygov. Druhé místo vybojoval Samuel Laufer z ŠK Loštice a třetí se umístil náš Mykola Haidenko. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Diana Tichá před Sárou Tschulikovou (obě ŠK Jeseník) a Cecílií Vojčákovou z TJ Zlaté Hory. Kolja Haidenko potvrdil svoji skvělou formu a obhájil 3. místo z poslední GP. Naše děvčata rovněž zazářila, Diana Tichá čtyřmi matovými vítězstvími zvítězila mezi dívkami před Sárou Tschulikovou se stejným ziskem 4 bodů. Daniel Tschulik 7. místem se 4 body konečně potvrdil svoje kvality a věříme, že se v dalším GP ještě posune, rozhodně na to má. Natálie Morongová (21.m.-3 b.) a Karolína Kolaříková (22.m.-3 b.) zahráli svůj standard. Škoda, že některé nadějně rozehrané partie nedotáhli do vítězného konce. Daniel Vaníček při svém druhém GP konečně bodoval, když získal solidních 2,5 bodu což stačilo na konečné 24. místo.

V kategorii C (roč. 2005-2006), které se zúčastnilo 17 šachistů, zvítězil Jan Kolář z ŠK Mohelnice. Na druhém místě se umístil Lukáš Blaha z ŠK 1921 Zábřeh a třetí místo obsadil Jan Cimburek z SK Řetězárny Česká Ves. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Taťána Nesporá z ŠK 1921 Zábřeh před Emou Růžičkovou z Agentury 64 Grygov a Magdou Kočí z ŠK ZŠ Hrabišín. Z našich se nejlépe umístl Kryštof Liewehr na 14. místě se 3 body. Robertu Liewehrovi a Gabriele Morongové turnaj vůbec nevyšel. Oba získali dva body a zůstali na chvostu celkového pořadí. V partiích sice bojovali, ale nevyvarovali se chybám zejména v koncovkách partií. Oba jsou jinak výborní šachisté a věříme, že příště budou opět bojovat o přední příčky.

V kategorii D (roč. 2001-2004) zvítězil mezi 14 šachisty Radomír Kolář z ŠK Mohelnice. Druhé místo vybojoval Kamil Tobolík z ŠK Vinary a třetí se umístil Tomáš Mohapl z SK Prostějov. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Jana Obšivačová před naší Dominikou Tschulikovou a Nikol Nádeníčkovou všechny z ŠK 1921 Zábřeh. Z našich se nejvíce dařilo Martinu Valíčkovi (5.m.-4 b.). Martinovi se podařilo porazit třetího Tomáše Mohapla a k medaili mu chyběl pouhý půlbod po kterém sahal minimálně ve dvou partiích. Karel Dočkal vybojoval se 3,5 body slušné 9. místo. Dominika Tschuliková hrála také velmi slušně a po zásluze vybojovala s 1,5 bodem druhé místo mezi děvčaty.

Celkově se naše naděje umístily na čtyřech medailových pozicích což můžeme hodnotit jako solidní výkon našeho mládežnického týmu.

Výjezd naší výpravy na turnaj v Hrabišíně by se neuskutečnil bez obětavosti rodičů našich šachových nadějí Gabriely Morongové, Pavly Kolaříkové, Václava Tschulika a manželů Vaníčkových za což jim patří velký dík.

- konečné pořadí turnaje:   skupina A   skupina B   skupina C   skupina D

- průběžné pořadí Grand Prix naleznete zde

- fotografie z turnaje naleznete zde

- článek o turnaji na webu krajského šachového svazu ŠSOK naleznete zde