Grand Prix mládeže 2018/2019 pokračovalo 12.1. v Prostějově

Grand Prix mládeže 2018/2019 pokračovalo 12.1. v Prostějově

V sobotu 12.1.2019 se v ZŠ a MŠ Jana Železného v Prostějově odehrál 3. turnaj Otevřeného krajského přeboru mládeže v šachu ročníku 2018/2019, který je součástí sedmikolové Grand Prix (GP) Šachového svazu Olomouckého kraje (ŠSOK) v rapid šachu mládeže, které vyvrcholí 4.5.2019 tradičně v Grygově.

Do Prostějova přijelo bojovat 74 mladých šachových nadějí ze všech koutů Olomouckého kraje - Hrabišína, Horky nad Moravou, Prostějova, Vinar, Olomouce, Grygova, Loštic, Mohelnice, Litovle, Zábřeha, Jeseníku, Zlatých Hor a České Vsi. Nejpočetnější zastoupení 15 registrovaných šachistů měla naše výprava. Turnaj ozdobilo svou účastí také 17 dívek (7 z ŠK Jeseník), které nastoupily ve všech čtyřech kategoriích.

Přebor se hrál na 7 kol tempem 2 x 20 minut a byla k vidění řada vyrovnaných a kvalitních partií.

V kategorii A (roč. 2009 a ml.), které se zúčastnilo 23 šachistů, zvítězil Petr Novotný z SK Prostějov. Na druhém místě se umístil Dan Zrůbek z Agentury 64 Grygov a třetí místo obsadil Kristian Poljak z ŠK Vinary. Mezi děvčaty se opakovalo pořadí z GP v Hrabišíně, když zvítězila Lenka Mikešová z Agentury 64 Grygov před Beátou Březíkovou z ŠK Vinary a Anastázií Vojčákovou z TJ Zlaté Hory. Z našich hráčů startoval v této kategorii pouze Vojtěch Vaníček, který skončil na 19. místě se 2,5 body a potvrdil tak, že turnaje GP již v pohodě zvládá.

V kategorii B (roč. 2007-2008) zvítězil mezi 23 šachisty Samuel Laufer z ŠK Loštice. Druhé místo vybojoval Matěj Harašta z ŠK Vinary a třetí se umístil Adam Zrůbek z Agentury 64 Grygov. Mezi děvčaty byly nejlepší naše svěřenkyně, když zvítězila Sára Tschuliká před Karolínou Kolaříkovou a Dianou Tichou. V celkovém pořadí skončil z našich nejlépe Kolja Haidenko a to na krásném 5. místě se 4,5 body. Výborné výkony podaly rovněž Ondřej Čulák (6.-4,5b), Daniel Tschulik (7.-4b.), Sára Tschuliková (8.-4b.) a Karolína Kolaříková (11-4b.). Diana Tichá uhrála solidní 3 body což však tentkrát stačilo pouze na 16. místo. Daniel Vaníček obhájil 2,5 bodu z posledního GP což stačilo na konečné 19. místo. Natálka Morongová skončila na 20. místě se 2 body, když doplatila na těžký los. Jako dílčí úspěch lze však považovat její vítězství nad zlatohorskou nadějí Cecílií Vojčákovou.

V kategorii C (roč. 2005-2006), které se zúčastnilo 14 šachistů, zvítězil Lukáš Blaha z ŠK 1921 Zábřeh. Na druhém místě se umístil Jan Cimburek z SK Řetězárna Česká Ves a třetí místo obsadil Jakub Urban z SK Prostějov. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší Taťána Nesporá z ŠK 1921 Zábřeh před naší Gabrielou Morongovou (obě shodně 3 b.-rohodlo pomocné hodnocení). Z našich se nejlépe umístil v celkovém pořadí Robert Liewehr na 7. místě se 3,5 body. Gabriela Morongová vybojovala pěkné 9. místo se 3. body a oproti minulému turnaji zaznamenala zlepšení. Turnaj tentokrák vůbec nevyšel Kryštofu Liewehrovi, který skončil 13. s 1,5 bodem. Kryštof je výborný šachista a věříme, že když na dalším turnaji udrží svoji koncentraci hlavně na šachy může bojovat klidně o přední příčky.

V kategorii D (roč. 2001-2004) zvítězil mezi 14 šachisty Tomáš Mohapl z SK Prostějov. Druhé místo vybojoval Vít Maitner z Tatranu Litovel a třetí se umístil Marek Blaha z ŠK 1921 Zábřeh. Mezi děvčaty v této kategorii byla nejlepší naše Míša Gvizdová před Janou Obšivačovou z Agentury 64 Grygov a Danielou Urbanovou z SK Prostějov. Z našich v celkovém pořadí nejvíce zazářila Míša Gvizdová, která byla 4. se 4,5 body, když měla stejný počet bodů s celkově třetím Markem Blahou, ale o bod horší pomocné hodnocení. Škoda, že o umístění nerozhodoval výsledek vzájemného zápasu, ve kterém Míša v předposledním kole Marka Blahu porazila. Martin Valíček skončil na solidním 8. místě se 3,5 body. Dominika Tschuliková hrála také slušně, ale bohužel ji nesedí rapidy kde většinou prohrává na čas. Přesto vybojovala 1 bod a obsadila 13. místo.

Naše děvčata byla na GP v Prostějově mimořádně úspěšná. Získala ve své kategorii dvě 1. místa, dvě 2. místa a jedno 3. místo. Chlapci tentokráte na medaile nedosáhli, ale svými výkony rozhodně nezklamali.

Výjezd naší výpravy na turnaj v Prostějově by se neuskutečnil bez obětavosti rodičů našich šachových nadějí Gabriely Morongové, Václava Tschulika, Pavly Kolaříkové a manželů Vaníčkových za což jim patří velký dík.

- konečné pořadí turnaje:   skupina A   skupina B   skupina C   skupina D

- průběžné pořadí Grand Prix naleznete zde

- fotografie z turnaje naleznete zde

- článek o turnaji na webu krajského šachového svazu ŠSOK naleznete zde